İngilizce Dil Eğitiminde Öncü Konusarakogren.com

ingilizce

Türk eğitim sistemindeki en büyük sorunların başında yabancı dil eğitimindeki yetersizlikler gelmektedir. İngilizce Eğitimi sınavlardan iyi not alınması gereken bir ders olduğu sürece dil eğitimindeki başarısızlık devam edecektir. Yabancı dil dersleri belirli kalıplarla ve formüllerle öğretildiği zaman diğer derslerden hiçbir farkı kalmamaktadır. Oysa dil yaşayan bir olgudur ve zaman içinde gelişerek, değişir. Dil eğitiminin çok erken yaşlarda başlaması gereklidir. Dil öğrenilen bir ders değil, edinilen bir kültürdür. Dil eğitimi esnasında fiziki şartlarında uygun hale getirilmesi gereklidir. Yabancı dilin yaşanarak ve pratik yaparak desteklenmesi ve günlük hayatta kullanılan dilin yaşama geçirilmesi önemlidir. Ülkemizde yaşanan temel sıkıntıların başında dilin kâğıt üzerinde iyi bir şekilde öğrenilmesine rağmen çoğunluğun bu bilgileri hayata geçirememesinden kaynaklıdır.

Dil gelişimi doğumla başlayan ve yaşam boyu devam eden bir süreçtir. ingilizce gramer bilmeden dil konuşulamaz diyen eğitimciler olduğu gibi hatalı da olsa İngilizce konuşarak pratik yapma alışkanlığı edinilmesini savunanlarda bulunmaktadır. İngilizce gramer konuları arasında sayılabilen ve sayılamayan isimler, cümle yapısı, tekil ve çoğul yapılar, sıfatlar, zamirler, english tenses/zamanlar, can, could, must, have to kullanımı, soru ve olumsuz cümle yapıları, dolaylı anlatım, edatlar öğrenilmektedir. Gramerin Türkçe karşılığı dilbilgisi demektir. Cümle yapılarını ve söz dizilimini öğrenmek yeni bir dili öğrenirken yaşanan önemli bir aşamadır. Bir dili düzgün konuşabilmek, söylenileni anlamak, yazı yazabilmek için sadece gramer yeterli olamayacağı gibi, gramer bilmemek te büyük sıkıntılara yol açar. Gramer konularına hâkimiyet İngilizcenin kolay ve doğru bir şekilde öğrenilmesini sağlar. İngilizce bir bütündür. Yazmak, dinlemek ve konuşmak ayrı ayrı düşünülemez. Günlük hayatımızda kullandığımız pek çok söz İngilizceden dilimize girmiştir. Duyduğumuz, öğrendiğimiz, filmlerde seyrettiğimiz pek çok kısa cümle hayatımızda istesek de istemesek de yer alır. Telefon mesajlarımızda, küçük notlarımızda, selamlaşmalarımızda farkında olmasak da bu cümleleri kullanırız.

Öğrenilen yabancı dili akıcı bir şekilde kullanabilmek ve pratik olarak konuşabilmek için alınan eğitim ve tekrarlar çok önemlidir. Bu çalışmaların bıkmadan usanmadan tekrarlanması, sosyal ortamlarda paylaşılması ve yabancı insanların olduğu ortamlarda kullanılması gerekmektedir. Kişi öğrendiği bir cümle ya da yapıyı anlar, sonrasında da tekrar etmez ise öğrenilen bilgiler unutulmaya mahkûmdur. Yapılan araştırmalar öğrendiklerimizin %75’ini bir haftada, %66’sını bir günde, %54’ünü bir saat içerisinde unuttuğumuz yönündedir. İngilizce günlük hayattan ticarete, eğitimden iletişime ve başarıdan sanata kadar pek çok konu için son derece önemli bir dildir. Bugün dünya üzerinde 2 milyar insanın bu dili konuştuğu düşünüldüğünde İngilizce öğrenmenin ne kadar önemli olduğu açıkça görülür. İnternetin hayatımızın her alanına girmesi ile birlikte istenilen her yerde İngilizce öğrenmek, tekrar etmek ve pratik yapmak mümkündür. Israrlı ve kararlı bir şekilde çalışan herkes İngilizce öğrenebilir. Global dünyada gelişen trendlere ayak uydurabilmek ve ticari ilişkiler kurabilmek için İngilizce öğrenmek ve bu dili sürekli geliştirmek gereklidir.

Hakkında Gökhan Öğütcü

Bu kişi ve kurum tamamen hayal ürünüdür. Hile mile yapmıyoruz arkadaşlara, söylentiler asılsızdır :D
x

Check Also

Kralhile ile full oyun keyfi

Kralhile ile full oyun keyfi Kralhile.org sitesinde dünya çapında oynanan en popüler oyunları indirebilir ve ...

İngilizce, Arapça, Almanca Türkçe Çevirmek

İngilizce, Arapça, Almanca Türkçe Çevirmek Online çeviri hizmetleri sayesinde artık siz de sözlük ve çeviri ...